Padidėjęs prakaitavimas – dažna, bet išgydoma problema

Su prakaitavimu susiduria kiekvienas – tai yra natūralus organizmo temperatūros reguliavimo būdas. Ši organizmo funkcija padeda neperkaisti, todėl prakaitavimas ypač pasireiškia karštojo sezono metu. Visame žmogaus kūne yra apie tris milijonus prakaito liaukų – didžioji dalis jų yra išsidėsčiusios pėdose, delnuose, pažastyse bei kaktoje.

Kai kuriais atvejais prakaitą gali paskatinti ne tik aukšta temperatūra lauke, bet ir kitos aplinkybės – fizinis krūvis, nepageidaujama emocija, stresas ar baimė taip pat gali būti to priežastis. Visgi kartais prakaitavimas gali tapti pernelyg gausus, o tai signalizuoja apie gyvenimo kokybei kenkiančią hiperhidrozę.

Hiperhidrozės formos

Žmonės, kenčiantys nuo hiperhidrozės, prakaituoja net ir tais atvejais, kai jų neveikia prakaitavimą skatinančios aplinkybės. Yra dvi šios patologijos formos:

 • Pirminę hiperhidrozę sukelia intensyvi prakaito liaukų stimuliacija;
 • Antrinę hiperhidrozę sukelia pašaliniai veiksniai – neurologiniai sutrikimai, vaistai, infekcija ir pan.

Su pirmine hiperhidroze susiduria apie 3 proc. žmonių. Dažniausiai šis sutrikimas prasideda dar paauglystėje, tačiau gali būti pastebėtas ir vėliau. Hiperhidrozė gali pasireikšti tik tam tikrose kūno vietose – plaštakose, ant veido, pažastyse, pėdose ar kt. arba visame kūne. Bet kokiu atveju, tai gyvenimo kokybei kenkianti problema, kuri paskatina kompleksus – žmonės dažnai gausaus prakaitavimo gėdijasi. Tikslios priežastys, dėl kurių susiduriama su šia problema, nėra aiškios.

Kada galima susirūpinti?

Kartais suprasti ar susiduriama su hiperhidrozę yra sunku. Vien tai, kad fizinio krūvio metu prakaituojama daugiau nei aplinkiniai, nereiškia, jog turimas šis sutrikimas. Lengviausias būdas nustatyti pagausėjusį prakaitavimą – konsultacija su gydytoju. Tačiau kelis akivaizdžius hiperhidrozės simptomus galima pastebėti ir patiems. Jums galėtų būti nustatyta hiperhidrozė, jei:

 • Prakaituojate gausiai be priežasties;
 • Tenka persirengti dažniau nei kartą per dieną;
 • Kovai su gausiu prakaitu tenka pasitelkti ne vieną priemonę – antiperspirantus, servetėles, miltelius ar kt.;
 • Prakaitavimas tapo erzinantis, priverčiantis gėdytis;
 • Atrodo, kad prakaitavimas riboja kasdienį gyvenimą.

Galimi sprendimo būdai

Bene veiksmingiausias prakaitavimo gydymas – prakaito liaukų veiklą slopinančios botulino injekcijos, tačiau kiekvienas žmogus individualus, todėl geriausia rinktis tai, ką būtent Jums rekomenduoja gydytojas. Tarp galimų gausaus prakaitavimo problemos sprendimo būdų yra:

 • Antiperspirantai – aliuminio druskos sudėtyje turinčios priemonės, kurias efektyviam prakaito kanalų blokavimui reikia naudoti kasdien;
 • Jonoforezė – per odą perduodami žemos įtampos impulsai. Procedūra atliekama 3-4 kartus per savaitę;
 • Chirurginė operacija – taikoma tuomet, kai nesėkmingai išbandomos kitos gydymo galimybės;
 • Botulino injekcijos – nereikalauja spec. pasiruošimo, procedūra atliekama itin greitai, o kartojama kas 6-9 mėn.

Yra gausu patarimų kaip išvengti gausaus prakaitavimo – pasirinkti kvėpuojančio audinio drabužius, išmokti kontroliuoti emocijas, nevilkėti aptemptų rūbų ar nevalgyti aštraus maisto. Tačiau ne kiekvienam šie patarimai gali būti veiksmingi, todėl geriausia ką galite dėl savęs padaryti – apsilankyti pas specialistus.