Odos randų šalinimas


Randų gydymas

Randas – tai natūralus organizmo atsakas į odos trauminį pažeidimą. O koks jis bus priklauso nuo daugelio faktorių: odos spalvos, pačios traumos pobūdžio (operacinis pjūvis, nudegimas, nubrozdinimas ir t.t.), paveldimumo, buvusios infekcijos gijimo metu, medikamentų vartojimo, gretutinių ligų, rūkymo, lokalizacijos. Pirmuosius mums žinomus keloidinių randų aprašymus randame Smito papiruse (2000m. prieš Kristų). XIX a. pradžioje Apibert pirmasis įvedė terminą „cheloide”, graikiškai “chele” reiškia “krabo žnyplės”. Keloidiniai ir hipertrofiniai randai gali susiformuoti, bet kurios rasės atstovams, tačiau dažnesni tamsesnės odos žmonėms.

Žymaus skirtumo tarp lyčių randų susidarymui nėra. Nemažą reikšmę turi ir paveldimumas. Jei jūsų tėvams po operacijų ar traumų buvo keloidiniai randai – tai tikrai didelė tikimybė, kad ir jums gali formuotis nepageidaujami randai. Todėl tikrai rekomenduočiau po operacijų, nudegimų ar kitų traumų naudoti priemones randų profilaktikai. Mažiausia galimybė formuotis keloidams ar hipertrofiniams randams yra vaikams iki dviejų metų ir vyresniems nei šešiasdešimt metų. Pavojingiausias amžius – tai laikotarpis tarp 10-30 metų. Yra kelios kūno sritys, kuriose keloidiniai ar hipertrofiniai randai susiformuoja dažniausiai: krūtinkaulio,viršutinė nugaros dalis, pečiai, apatinė veido ir kaklo dalis. Pagrindinis skirtumas tarp hipertrofinio ir keloidinio rando – pirmasis neperauga sužalojimo vietos, o keloidas plinta ir perauga greta esančius audinius. Taip pat galime pažymėti, kad hipertrofinis randas laikui bėgant linkęs regresuoti, to negalime pasakyti apie keloidą.

Šiuolaikiškas randų gydymas

Pastaruoju metu atsiranda vis naujų randų gydymo priemonių, tačiau pagrindiniais lieka tradiciniai būdai: kortikosteroidų injekcijos, silikono pleistrai ir chirurginis gydymas. Reikia pažymėti, kad kortikosteroidų injekcijas turi atlikti patyręs gydytojas nes gali būti įvairių komplikacijų: poodžio audinių atrofija, hipopigmentacija, telangiektazijos. Chirurginė rando korekcija duoda tik gerus pirminius rezultatus, tačiau recidyvai, literatūros duomenimis,siekia 50-100 procentų. Paminėtini ir kiti gydymo metodai: krioterapija (tačiau lieka pigmentiniai pakitimai), spindulinė terapija (galimas supiktybėjimas, pigmentacijos sutrikimai), lazerio terapija. Šiuo metu bandoma randus gydyti įvairiais lazeriais, tačiau jų poveikis, kaip ir pašaliniai reiškiniai, skirtingi. Pavyzdžiui, CO2, Nd:YAG efektyvumas 60-70 procentų, tačiau dažnas recidyvas(53-100 procentų); pulsinis dažų lazeris – 57-83 procentai, tačiau gali likti ilgalaikis paraudimas. Efektyvus, paprasčiausias ir patogiausias gydymas silikoniniais pleistrais ar silikono geliu. Šis būdas praktiškai neturi pašalinio poveikio. Kartais gali būti nežymus odos paraudimas, niežėjimas. Patogus yra ir kompresinės terapijos gydymo metodas. Jo esmė – randus spaudžia specialus įtvarai ar rūbai. Naudojami ir poliuretano pleistrai, preparatai su svogūnų ekstraktu, tepalai su A ir E vitaminais. Silikonas randams gydyti jau naudojamas nuo 1983 metų. Nors jo efektyvumas randų profilaktikai neginčijamas, tačiau tikslus veikimo mechanizmas nenustatytas. Pats silikonas per odą nesirezorbuoja. Manoma, kad gali sukurti elektrostatinius, kurių poveikyje vyksta rando regresija. Aš savo praktikoje silikoninius pleistrus ar gelį skiriu profilaktiškai po daugumos procedūrų, jei yra nors mažiausia galimybė hipertrofiniam ar keloidiniam randui susidaryti. Šį gydymo metodą naudoju nuo 1996 metų.

Silikono terapija

Silikono terapiją rekomenduoju pradėti praėjus vienai savaitei po operacijos, ir naudoti apie aštuonias savaites, o po to spręsti dėl tolimesnio gydymo. Silikono terapiją neretai skiriu ir kompleksiniam gydymui; pavyzdžiui derinu su kortikosteroidų injekcijomis. Šie gydymo būdai skiriami kartu, puikiai papildo vienas kitą. Jau dešimt metų atlieku nelygių (dažniausiai po nudegimų) randų “lyginimo” radiochirurginiu būdu procedūras. Jų metu pašalinamas randinis audinys ir leidžiama iš naujo epiteliuoti. Susiformavęs “jaunas” randas gydomas silikono pleistru ar geliu. Jis tampa minkštesnis, lygesnis, mažiau niežti ir plyšinėja. Pacientai į mane kreipiasi ne tik dėl keloidų, hipertrofinių randų, bet ir dėl nepageidaujamos randų formos. Jei po traumos esantis randas eina skersai odos raukšlei – randas bus ypač pastebimas. Todėl plastinės operacijos metu galima keisti rando formą, bei kryptį – tokiu būdu „paslepiant“ randą. Chirurginiu būdu koreguojami randai, jei jie yra sąnarių srityse ir riboja jų funkciją ar plyšinėja. Įprastai rando plastika atliekama ne ankščiau kaip po šešių mėnesių po traumos. Randų gydymo arsenale atsiranda vis naujų metodų. Pavyzdžiui, į raumenis, esančius po randu yra suleidžiamas botulino toksinas – kuris susilpnina jų susitraukimą, todėl mažiau „tampomas“ randas, o gydymo rezultatai – geresni. Tai ypač efektyvu veido srityje. Sekanti procedūra, kurią atlieku – tai riebalų injekcijos po randu, kad būtų išvengta recidyvų po randų plastikos.

Randų šalinimas

Po patirtų odos traumų kartais neišvengiamai lieka randai, todėl ieškoma veiksmingų būdų, kurie padėtų juos pašalinti. Šiuo metu įvairių priemonių pasirinkimas tikrai nėra siauras, tačiau pasiekti pageidaujamų rezultatų pavyksta tikrai ne visada. Tam tikrose situacijose pravartu pagalvoti apie lazerinį randų naikinimą – toks randų šalinimas yra atliekamas pakankamai greitai ir efektyviai, tad toks pasirinkimas gali būti tikrai palankus.

Kaip atliekamas lazerinis randų šalinimas?

Procedūros metu yra naudojamas daugiafunkcinis lazeris, kuris randus šalina tiksliai ir saugiai. Toks randų šalinimo metodas gali būti pasirenkamas ne tik tuomet, kada randai yra viršutiniame odos sluoksnyje – taip pat šis metodas gali būti naudojamas ir tada, kai randai yra gana gilūs. Lazerinis randų šalinimas skatina odos ląstelių atsinaujinimą ir kolageno formavimąsi, todėl smulkūs randeliai visiškai pranyksta, o dideli randai tampa kur kas mažiau pastebimi. Pacientams dažniausiai prireikia 2-5 procedūrų, po kurių pastebimas ženklus odos būklės pagerėjimas.

Chirurginis randų šalinimas

Deja, lazerinis rando šalinimas ne visada yra veiksmingas. Jei randas yra labai didelis, specialistai gali pasiūlyti jį šalinti chirurgiškai. Tokia procedūra randą gali paversti kur kas mažiau pastebimu: chirurginis šalinimas taikomas tada, kai siekiama randą susiaurinti, kai rando srityje tenka koreguoti audinio reljefą, kai iš rando audinių tenka šalinti svetimkūnį, ir t.t. Po operacijos labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų: kurį laiką reikės vengti saulės vonių, saugoti galimų odos pažeidimų. Jei buvimas saulėje bus neišvengiamas, tokiu atveju randus rekomenduojama pridengti.

Kaip pasiruošti rando šalinimui?

Pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, kuris įvertins rando būklę, ir patars, kokį rando šalinimo būdą vertėtų pasirinkti. Jei randas bus šalinamas lazeriu, 4 savaites iki šios procedūros rekomenduojama vengti saulės vonių, nenaudoti savaiminio įdegio priemonių. Jei vartojate kraują skystinančius vaistus, jų naudojimą būtina nutraukti likus 3 dienoms iki procedūros. Randų šalinimas lazeriu nėra atliekamas nėščioms ir žindančioms moterims bei asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis. Jei vartojate tam tikrus vaistus, būtinai apie tai informuokite gydytoją, nes tai gali turėti įtakos atliekamos procedūros sėkmei bei sveikimo laikotarpiui.