Odos randų šalinimas


Odos randų šalinimas
Odos randų šalinimas

 

Randas – tai natūralus organizmo atsakas į odos trauminį pažeidimą. Atsakas priklauso nuo daugelio veiksnių: odos spalvos, pačios traumos pobūdžio (operacinis pjūvis, nudegimas, nubrozdinimas ir t.t.), paveldimumo, buvusios infekcijos gijimo metu, medikamentų vartojimo, gretutinių ligų, rūkymo, lokalizacijos. Keloidiniai ir hipertrofiniai randai gali susiformuoti bet kurios rasės atstovams, tačiau dažniau pasitaiko tamsesnės odos žmonėms. Nemažą reikšmę turi ir paveldimumas – jei jūsų tėvams po operacijų ar traumų susiformuodavo keloidiniai randai, tai didelė tikimybė, kad ir Jūs galite su jais susidurti.


Lazerinis randų šalinimas

Lazerinis randų šalinimas – vienas geriausių pasirinkimų, leidžiantis pašalinti randą greitai ir veiksmingai. Procedūros metu yra naudojamas daugiafunkcinis lazeris, kuris randus šalina tiksliai ir saugiai. Toks randų šalinimo metodas gali būti pasirenkamas ne tik tuomet, kada randai yra viršutiniame odos sluoksnyje –  šis metodas gali būti naudojamas ir tada, kai randai yra gana gilūs. Lazerinis randų šalinimas skatina odos ląstelių atsinaujinimą ir kolageno formavimąsi, todėl smulkūs randeliai visiškai pranyksta, o dideli randai tampa kur kas mažiau pastebimi. Pacientams dažniausiai prireikia 2-5 procedūrų, po kurių pastebimas ženklus odos būklės pagerėjimas.


Chirurginis randų šalinimas

Deja, lazerinis rando šalinimas ne visada yra veiksmingas. Jei randas yra labai didelis, specialistai gali pasiūlyti jį šalinti chirurginiu būdu. Tokia procedūra randą gali paversti kur kas mažiau pastebimu: chirurginis šalinimas taikomas tada, kai siekiama randą susiaurinti, kai rando srityje tenka koreguoti audinio reljefą, kai iš rando audinių tenka šalinti svetimkūnį ir t.t. Po operacijos labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų: kurį laiką reikės vengti saulės vonių, saugoti galimų odos pažeidimų. Jei buvimas saulėje bus neišvengiamas, tokiu atveju randus rekomenduojama pridengti.


Silikono terapija

Silikono terapiją rekomenduojama pradėti praėjus vienai savaitei po operacijos ir naudoti apie aštuonias savaites. Silikono terapiją neretai skiriama ir kompleksiniam gydymui, tarkime, derinant su kortikosteroidų injekcijomis. Šie gydymo būdai skiriami kartu, puikiai papildo vienas kitą. Jau ilgą laiką atliekamos ir nelygių (dažniausiai po nudegimų) randų “lyginimas” radiochirurginiu būdu. Jo metu pašalinamas randinis audinys ir leidžiama iš naujo epiteliuoti. Susiformavęs “jaunas” randas gydomas silikono pleistru ar geliu. Taip jis tampa minkštesnis, lygesnis, mažiau niežti ir plyšinėja. Taigi, silikono terapija gali būti labai naudinga.


DUK

Kada anksčiausiai galima šalinti randą?

Įprastai rando plastika atliekama ne ankščiau kaip po šešių mėnesių po traumos.

Kaip sumažinti tokių randų tikimybę?

Rekomenduojama po operacijų, nudegimų ar kitų traumų naudoti priemones randų profilaktikai. Mažiausia tikimybė, jog susiformuos keloidai ar hipertrofiniai randai yra vaikams iki dviejų metų ir vyresniems asmenims nei šešiasdešimt metų. Pavojingiausias amžius – laikotarpis tarp 10-30 metų. Taip pat yra kelios kūno sritys, kuriose keloidiniai ar hipertrofiniai randai susiformuoja dažniausiai: krūtinkaulio, viršutinė nugaros dalis, pečiai, apatinė veido ir kaklo dalis.

Kokie hipertrofinio ir keloidinio rando skirtumai?

Pagrindinis skirtumas tarp hipertrofinio ir keloidinio rando – pirmasis neperauga sužalojimo vietos, o keloidas plinta ir perauga į greta esančius audinius. Taip pat galima pažymėti, kad hipertrofinis randas laikui bėgant linkęs regresuoti – to negalima pasakyti apie keloidą.

Kaip pasiruošti rando šalinimui?

Pirmiausia, labai svarbu pasikonsultuoti su specialistu, kuris įvertintų rando būklę, ir patartų kokį rando šalinimo būdą vertėtų pasirinkti. Jei randas bus šalinamas lazeriu, 4 savaites iki šios procedūros rekomenduojama vengti saulės vonių, nenaudoti savaiminio įdegio priemonių. Jei vartojami kraują skystinantys vaistai, jų naudojimą būtina nutraukti likus 3 dienoms iki procedūros. Vartojant bet kokius kitus vaistus, būtina apie tai informuoti gydytoją, nes tai gali turėti įtakos atliekamos procedūros sėkmei bei sveikimo laikotarpiui.

Kada neatliekamas randų šalinimas?

Randų šalinimas lazeriu nėra atliekamas nėščioms ir žindančioms moterims bei asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis.

 

Turite daugiau klausimų? Susisiekite dėl konsultacijos!